ΑνακοινώσειςΕυρωπαϊκά ΠρογράμματαΟι δράσεις μας

Εκδήλωση 5ου ΓΕΛ για την Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Ελληνικής Γλώσσας , την Παρασκευή 19/02/2024 , είχαμε την τιμή και τη χαρά να φιλοξενήσουμε, διαδικτυακά στο Σχολείο μας τον Γενικό Γραμματέα Απόδημου Ελληνισμού και Δημόσιας Διπλωματίας κ. Ιωάννη Χρυσουλάκη.  Απευθυνόμενος στην ομάδα EPAS – Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και σε ομάδα μαθητών/τριών του Σχολείου  ο Γενικός Γραμματέας πρόβαλε τη αδιάλειπτη  παρουσία της ελληνικής γλώσσας στο πέρασμα των αιώνων καθώς και τις μοναδικές αρετές της, τη μουσικότητα και την  ακρίβεια, το βάθος και τη σοφία, τη λογική και την ταύτιση του σημαίνοντος με το σημαινόμενο. Επεσήμανε ότι είναι η γλώσσα  με την οποία εκφράστηκε η φιλοσοφία, η ποίηση και όλες  οι επιστήμες που αποτέλεσαν την απαρχή του δυτικού πολιτισμού.  Υπογράμμισε μεταξύ άλλων τη σύνδεσή της με τις έννοιες της ελευθερίας, της ειρήνης και της δημοκρατίας και τόνισε ότι, αν και γλώσσα που μιλιέται μόνο από μερικά  εκατομμύρια ανθρώπους στην οικουμένη, διδάσκεται στα μεγαλύτερα Πανεπιστήμια του κόσμου, καθώς γοητεύονται από το μεγαλείο και τη σημασία της ως φορέα πολιτισμού. Παράλληλα, ενημέρωσε τους μαθητές/τριες  για την προτεραιότητα της ελληνικής Πολιτείας για την ορθή εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας από τα Ελληνόπουλα της Διασποράς ανά τον κόσμο και παρουσίασε την διαδικτυακή πλατφόρμα εκμάθησης ελληνικής γλώσσας Staellinika, μια πρωτοβουλία της Γενικής Γραμματείας Απόδημου Ελληνισμού και Δημόσιας Διπλωματίας. Παράλληλα, η ομάδαEPAS του Σχολείου παρουσίασε ένα video που δημιούργησε για την ελληνική γλώσσα,  ενώ o κ. Χρυσουλάκης, με ιδιαίτερη διάθεση  απάντησε στις ερωτήσεις των μαθητών/τριών.

20240216 110147