ΑνακοινώσειςΕυρωπαϊκά Προγράμματα

IUVENES TRASLATORES … στο 5ο ΓΕΛ

Με ενθουσιασμό και δημιουργικότητα πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας και φέτος – δεύτερη συνεχή χρονιά! – ο Ευρωπαϊκός Διαγωνισμός μετάφρασης. Οι δικοί μας Juvenes Translatores, μαθητές και μαθήτριες της Γ Λυκείου, διαγωνιζόμενοι ταυτόχρονα με εφήβους από όλη την Ευρώπη, έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Συγκεκριμένα οι Δημητρίου -Πετρίδη Τσαμπίκα, Παναγιωτάκη Άννα, Παντουβάκης Αλέξανδρος και Πιτροπάκης Μιχάλης μετέφρασαν κείμενο από τα αγγλικά στα ελληνικά ενώ ο Χουρδάκης Αριστοφάνης απέδωσε κείμενο από τη γαλλική στην ελληνική γλώσσα. Θερμοί καθοδηγητές των παιδιών μας οι Καθηγήτριες Αγγλικών κα Δασκαλογιαννάκη Ελένη και Κρουσταλίδου Στυλιανή και ο Καθηγητής Γαλλικών κος Περαντωνάκης Αντώνης !

Μετά το πέρας του διαγωνισμού, τα παιδιά δήλωσαν ότι απόλαυσαν τη διαδικασία και θα θυμούνται πάντα αυτή την πρωτόγνωρη εμπειρία ανεξαρτήτως αποτελέσματος!